Valerianella locusta
Jednoletka, nebo i ozimá rostina, záleží na tom, kdy ji vyséváme. Pokud sejeme na podzim – což velmi doporučuji, budeme ji mít i přes zimu až do další sezóny.
Kozlíček polníček můžete zasévat během celé sezony od jara do poloviny podzimu. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 10 – 15 cm od sebe. Ze začátku vzcházející a malé rostlinky pravidelně zaléváme, aby rostlinky nezaschly a samozřejmě odstraňujeme plevele.
Má krátkou vegetační dobu, pokud jej vysejete na jaře a chcete mít sklizeň i v pozdním podzimu až v zimě, je dobré výsev koncem léta nebo začátkem podzimu zopakovat. Pokud jej budete chtít vysévat uprostřed léta, vyberte mu stinné místo, protože vysoké teploty mu moc neprospívají. V horkém létě vyžaduje hodně vody.
Pokud jej necháte vykvést, tvoří semena a sám se vysemeňuje, dokáže se množit sám, je velice houževnatý, budete ho mít na zahradě už nejspíš pořád
Sbírají se listy, může se začít už když je narostlý 4. pár pravých listů. Můžeme sbírat celou rostlinku, odřízneme jen kořínky, nebo listy z rostlinek jen postupně otrháváme a necháme ji dále růst. Je možné jej sbírat právě i přes zimu, protože tato rostlinka je velice odolná proti mrazu. Tato rostlinka je v zimě velmi přínosná, kdy není skoro vůbec žádná čerstvá zelenina, jak jsem již psala v úvodu.
Polníček obsahuje velké množství vitaminu C – více než citron! Také velké množství vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová (důležitá v těhotenství).
- posiluje imunitu
- čistí ledviny
- podporuje krvetvorbu
- zlepšuje soustředění
- aktivuje látkovou výměnu v buňkách
- zvyšuje odolnost proti stresu, posiluje celkovou duševní vitalitu