Passiflora edulis
Mučenky mají tmavá semínka, velká několik milimetrů, obalená sladkou rosolovitou hmotou, která tvoří hlavní jedlou část plodu.
- Z plodu vybereme semena a namočíme je přibližně na 2–4 dny do vody.
- Od semen se během této doby oddělí rosolovitý obal a v nádobce se vytvoří „slizký“ roztok, který přes sítko nebo hadřík přecedíme a několikrát obsah propláchneme teplou vodou, aby se oddělila čistá semena.
- Ta pak vysejeme do výsevního substrátu (nejlépe do rašeliny s perlitem či pískem v poměru 1:1), asi 0,5 cm hluboko a zalijeme je podmokem tak, aby byl substrát mírně vlhký.
- Květináč s výsevem zakryjeme třeba igelitovým sáčkem nebo zavařovací láhví.
- Výsevy umístíme na polostinné místo (nesmí být na přímém slunci).
Semena klíčí nejlépe při teplotách 22–28 °C různě dlouhou dobu: některé rostlinky se mohou objevit již po 2–3 týdnech, většina vyklíčí do 5–6 týdnů, jiné až za několik měsíců. Proto nezoufejme, pokud rostlinky nezačnou klíčit ani po několika týdnech – květináče nevyhazujeme a substrát udržujeme stále vlhký. Budeme–li trpěliví, rostlinek se určitě dočkáme.
Když semenáčky vyrostou asi 2 cm, začneme je postupně otužovat – na chvíli květináčky odkryjeme a dobu větrání každý den prodlužujeme. Asi po týdnu už můžeme kryt sundat. Dosud nevyklíčená semínka pak mohou vyklíčit i bez zakrytí – rostlinky již vyklíčené totiž vytvoří svým novým „sourozencům“ vhodné mikroklima.
Mladé rostlinky ve výsevní nádobě dopěstujeme do velikosti 5–10 cm a poté je jednotlivě přesadíme do 6–8 cm velkých květináčků do směsi kompostové zeminy, rašeliny a písku v poměru 2:1:3.
Tropickým druhům se daří nejlépe při celoročních teplotách 20– 28 °C. Ideální pro jejich pěstování jsou teplé skleníky a zimní zahrady, ale dobře se jim daří i při pěstování v bytech na slunném místě.
Balíček obsahuje jeden pytlíček se 100 semeny.