Poslat na e-mail

Poslat na e-mail

Na zadaný email přijemce bude odeslán odkaz na tento produkt. Pokud máte dotaz k produktu, využijte helpdesk nebo navštivte sekci Kontakt.

Email příjemce:* 
Váš e-mail: 
Vaše jméno: 
Vzkaz: 


* Vaše jméno a email se zobrazí v odeslané zprávě společně s odkazem.

Zingiber officinale

Zázvor lékařský (zázvor) pochází z Číny. Dosahuje výšky až 150 cm. Oddenek rostliny je jednou z nejvíce konzumovaných bylin na světě. Před výsadbou je třeba jej skladovat na suchém a vzdušném místě. Zázvor sázíme do poloviny května do květináče a od poloviny května na záhon, nejlépe do propustné půdy na chráněném místě. Při pěstování doma je třeba během zimy květináč zakrýt. Doba kvetení je červen-srpen. V plném květu je po dvou letech.

Zázvor  není na pěstování náročný a na rozdíl od jiných pokojových subtropických rostlin nepotřebuje ani tolik světla. Abychom inhibici odstranili, je potřeba namočit kořen zázvoru do vody, ideálně na 10-12 hodin (nejlépe přes noc). Tímto způsobem se inhibitory z větší části vyplaví a oddenek je pro pěstování dobře použitelný. Následně ho můžeme bez obav o vyklíčení zasadit.

Z namočeného kořene zázvoru odkrojíme část, na které jsou dobře rozpoznatelné zárodky pupenů. Na dno květináče dáme drenáž, na ni nasypeme substrát, na substrát dáme odříznutou část kořene, kterou zasypeme 5-7 cm hlíny. Pro pěstování jsou lepší květináče keramické a širší než hlubší, protože zázvor jako takový se rozrůstá hlavně do stran. Květináč s podmiskou dáme na teplé a slunné místo, např. na jižní okno. Následně pravidelně zaléváme, hnojit zatím nemusíme. První výhonky zasazeného zázvoru se objeví po několika týdnech. V tomto okamžiku můžeme zvýšit zálivku a jednou za 3 týdny pohnojit slabým roztokem biohnojiva. Zázvor roste poměrně dlouho, vlastní sklizně velkého kořene se dočkáme zhruba po 8-10 měsících. Přes léto můžeme zázvor pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo ji i s květníkem letnit na terase či na balkoně. I když to vypadá, že se vlastní sklizně dočkáme až pro příští chřipkovou epidemii, pravda to není. Čerstvé a blahodárných látek plné oddenky můžeme již po 3-4 měsících odhrnout, kousek uříznout a ránu ošetřit třeba dřevěným uhlím, aby nezahnívala. Takto získáváme čerstvý a naprosto bio zázvor po celý rok. Pokud se rozhodneme nechat zázvor růst po dobu 10 měsíců, je to lepší. Po této době vyjmeme bal z květníku, největší část oddenku odejmeme a malé kousky necháme v květníku. Následně je pak dopěstováváme. Abychom měli zázvor neustále čerstvý, doporučujeme nepěstovat tuto tropickou rostlinu jenom v jedné nádobě, ale na okno postavíme 2-3 květníky.

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář

Jméno: 
E-mail: 
telefon: 
Odesláním formuláře uděluji provozovateli webových stránek dobrovolný souhlas se zpracováním svých osobních údajů, které jsem ve formuláři uvedl. Tyto údaje mohou být použity výhradně pro komunikaci k tématu této zprávy a mohou být uchovány po dobu komunikace.

Hlídat dostupnost